Zagrożenia powstające w wyniku dużego stężenia pyłu, a regulacje prawne ISO 16890

Rok 2017 można śmiało określić Rokiem Smogu. Jak nigdy wcześniej, media poświęcają dużo uwagi rosnącemu poziomowi zanieczyszczeń we wdychanym przez ludzi powietrzu. Jakość powietrza w Polsce nie uległa drastycznej zmianie – wzrosło zainteresowanie tym tematem. Coraz częściej zastanawiamy się po porostu, czym oddychamy i jaki to ma wpływ na nasz organizm.

Wpływ pyłu zawieszonego na organizm człowieka

Opinia publiczna jest coraz bardziej świadoma w kwestii tzw. smogu. Coraz więcej osób szuka informacji, czym jest pył zawieszony o stężeniu PM0,1, PM1, PM2,5 i PM10 oraz w jaki sposób można się przed nim chronić. Poniżej oraz na rys. wyjaśniono i zobrazowano, czym są poszczególne cząsteczki i jaki mają wpływ na zdrowie człowieka.

penetration of particles

Wniosek jest prosty: im mniejszy rozmiar cząsteczki PM, tym bardziej jest ona niebiezpieczna dla ludzi. Opisywany problem ma wymiar nie tylko indywidualny, ale również społeczny. Wysokie stężenie PM w powietrzu wpływa negatywnie na rozmaite obszary naszego życia. Poniżej podano zaledwie kilka przykładów.

Szpitale – wymagania odnośnie stężenia PM w budynkach tego typu różnią się w zależności od pomieszczenia. W przypadku sali operacyjnej dopuszczalne normy są oczywiście dużo bardziej restrykcyjne niż dla np. szpitalnego korytarza.

Szkoły – uczniowie przebywający godzinami w budynku powinni być bardzo dobrze chronieni przed wysokim stężeniem pyłu. W szczególności dotyczy to jego najmiejszych cząsteczek, które mogą mieć realny wpływ na poziom efektywności umysłowej.

Muzea – obiekty tego typu są dużym wyzwaniem. Ochroną powinni zostać objęci zarówno odwiedzający, jak i dzieła sztuki znajdujące się w budynku. Kosztowne, często bezcenne eksponaty są bardzo narażone na wpływ substancji chemicznych o właściwościach kwasowych. Poważnym uszkodzeniom mogą ulegać m.in. takie materiały, jak wełna, jedwab, pergamin, papier czy marmur.

Wśród pozostałych branż o zwiększonym ryzyku wyróżnić można również m.in. przemysł farmaceutyczny, spożywczy i mikroelektroniczny.

Czym charakteryzuje się dobry filtr powietrza?

Ponieważ doskonała filtracja powietrza odgrywa ważną rolę niemal we wszystkich branżach, dobranie odpowiedniego, dobrego jakościowo filtru powietrza jest nie lada wyzwaniem zarówno dla projektantów instalacji wentylacyjnych, jak i dla samych producentów filtrów powietrza. Każda lokalizacja ma swoją specyfikę.

Dobry filtr powietrza powinien chronić m.im.:

  1. osoby przebywające w budynku,
  2. procesy – w szpitalach, zakładach przemysłowych itp.,
  3. urządzenia wentylacyjne – zapewniać niski poziom zużycia energii elektrycznej i ochronę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Nowa norma ISO 16890 a klasyfikacja filtrów powietrza

ISO 16890 będzie nową globalną normą dotyczącą testowania i klasyfikacji filtrów powietrza. Została opublikowana pod koniec 2016 roku i w ciągu 18 miesięcy ma zastąpić istniejącą normę EN 779:2012. Będzie to z pewnością duża zmiana w sposobie ewaluacji filtrów powietrza.

Wraz z wprowadzeniem nowej normy, rzeczywiste warunki pracy filtrów będą oceniane na podstawie ich efektywności. W normie EN 779:2012 pod uwagę brana była jedynie wielkość cząstek 0,4 µm. Obecnie, w celu określenia przynależności filtra powietrza do grupy PM1, PM2,5 lub PM10, analizowane będą cząstki stałe o wielkości od 0,3 do 10 µm. Filtr powietrza zostanie zaklasyfikowany do grupy ePM1 lub którejkolwiek z pozostałych grup, jeżeli jego minimalna wydajność wynosi 50% i jest stopniowo zaokrąglana do 5%.

Na przykład filtr powietrza o wydajności 66% zostanie zaokrąglony do przedziału 65%, będzie więc zaklasyfikowany do grupy ePM1 (gdzie „e” oznacza efficiency – wydajność).

Aktualną klasyfikację filtrów podano w tabeli.

Energooszczędny filtr powietrza

W jaki sposób można zapewnić najlepszą jakość powietrza, żeby wszystkie urządzenia działały bezproblemowo, a przy okazji możliwe było obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej? Z pomocą przychodzi oferta firmy AFPRO Filters.

Jak wcześniej wyjaśniono, jakość filtra jest klasyfikowana pod względem skuteczności (czyt. wydajności) oraz ilości zużycia energii elektrycznej. Parametry te są regulowane prawnie. Stowarzyszenie Eurovent prowadzi szczegółowe badania w tym zakresie i na ich podstawie przydzielane są filtrom certyfikaty i klasy, od A+ do E. Filtry AFPRO posiadają certyfikat Euroventu w klasie A+ potwierdzający ich wysoką energooszczędność. Zapewniają więc nie tylko zdrowie, ale również zdroworozsądkowe podejście do kosztów użytkowania.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można stronach www.eurovent-certification. com oraz www.afprofilters.com.

Agata Zakrzewska

Marketing & Sales Specialist

Artykuł powstał w oparciu o:

– regulacje prawne zawarte w dotychczasowej normie ISO EN779:2012 i nowej normie ISO 16890;

– informacje zawarte na stronie Eurovent;

– wyniki współpracy z klientami AFPRO Filters z takich branż, jak: szkoły, szpitale, kliniki, muzea, bazy danych, przemysł farmaceutyczny, przetwórstwo pokarmów i przemysł mikroelektroniczny.

Wszystkie wartości, opisy, odnośniki i dane techniczne zawarte w tekście podane zostały w formie przykładu.