Test

AFPRO Filters podczas kryzysu wywołanego przez koronawirusa

Marzec 2020. Wszystko zmieniło się z dnia na dzień. Wirus, który wydawał się daleko, pojawił się w Europie w zawrotnym tempie i nagle tysiące ludzi jest zmuszonych aby pozostać w domach. Nie możemy zrobić nic więcej niż czekać i przestrzegać zasad higieny oraz wytycznych Sanepidu i Ministerstwa Zdrowia.Dla wielu osób, a już na pewno dla przedsiębiorców, jest to sytuacja, na którą tak naprawdę nikt nie był przygotowany, co powoduje wiele niepokoju i niepewności.

Kiedy wirus wybuchł w Chinach na początku stycznia, rząd Wuhan musiał podjąć szybkie decyzje. Jedną z nich było natychmiastowe rozpoczęcie budowy dwóch szpitali ratunkowych. AFPRO Filters, posiada fabrykę w pobliżu dotkniętego epidemią obszaru, więc podjęliśmy błyskawiczne działania, aby wyposażyć te obiekty w filtry​​, które utrzymują powietrze wewnętrzne wolne od bakterii i wirusów, co jednocześnie chroni pacjentów oraz personel medyczny. Więcej można przeczytać na ten temat w poniższym poście. Epidemia w Chinach powoli zostaje opanowana, co daje nadzieję krajom, które są obecnie dotknięte kryzysem.

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na filtry powietrza, w tym ze szpitali, prawie podwoiliśmy naszą produkcję. Mamy też spore stany magazynowe. Nasza dystrybucja i transport są również w pełni operacyjne. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących jakości powietrza i filtracji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny. Nasi pracownicy są w stanie szybko i w wyczerpujący sposób poinformować Cię o działaniu i instalacji filtrów.

Jesteśmy przekonani, że przy odpowiednich działaniach i przestrzeganiu wytycznych ekspertów Europa i reszta świata wyjdą z kryzysu bezpieczne i silne. Nasze filtry to tylko jeden z elementów w walce z wirusem, ale mimo to jesteśmy w pełni do Twojej dyspozycji.

Kontakt

Niderlandzka firma w błyskawicznym tempie dostarczy filtry do nowego szpitala w Wuhan.

Epidemia koronawirusa, która wybuchła w Chinach dociera do coraz większej liczby państw świata. Pomimo przedsięwzięcia wielu środków ostrożności, aby zapobiec przenoszeniu wirusa, którego pierwsze przypadki pojawiły się już w Europie. Niderlandzka firma AFPRO Filters posiada fabrykę w zlokalizowaną w Chinach i zaoferowała swoją pomoc.

Koronawirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie i każdego dnia zbiera swoje żniwo. Dziesiątki nowych przypadków rozpoznawane są każdego dnia. Miasto Wuhan natychmiast podjęło decyzję o budowie nowego szpitala będącego w stanie pomieścić nawet 1000 pacjentów jednocześnie. Z okolicznych miast wysłani są na miejsce lekarze oraz pielęgniarki, aby nieść pomoc zarażonym osobom.

AFPRO Filters od ponad 40 lat jest producentem filtrów powietrza. Dzięki ciągłym badaniom i rozwojowi, nasze produkty są w stanie zatrzymać najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń i zapewnić czyste powietrze, między innymi w takich miejscach jak sale operacyjne oraz zakłady farmaceutyczne gdzie wymagane są najwyższe normy czystości powietrza.

Joost Verlaan, prezes AFPRO Filters: “Kiedy dotarła do nas informacja o budowie nowego szpitala w Wuhan w przeciągu 10 dni od razu zdecydowaliśmy się zaoferować pomoc. Ze względu na Nowy Rok Chiński wielu pracowników fabryki przebywało akurat na urlopie. W obliczu ogromnej tragedii poprosiliśmy ich o zawieszenie urlopu i powrót do pracy. Nasza prośba spotkała się z wielką aprobatą wśród pracowników fabryki”.

Dzięki naszemu szybkiemu działaniu i przy udziale naszych  pracowników, filtry wysokiej wydajności zostaną dostarczone do szpitala w ciągu zaledwie kilku dni. Pomoże to szpitalowi zminimalizować szanse zarażenia wirusem wśród pracowników szpitala, a także wspomoże pacjentów w walce z chorobą.

 

Filtracja powietrza w przemysł spożywczy

Aby otrzymać infografikę e-mailem, wypełnij ten formularz:

BARDZO KRÓTKI TERMIN REALZIACJI DOSTAW

Pod koniec roku 2018 został otwarty nasz nowy magazy w Alkmaar (Holandia). Strategiczna lokalizacja przy autostradzie A9 gwarantuje szybki przepływ towarów. Każdego dnia obsługujemy 6000 palet, aby nasi klienci mieli pewność, że otrzymają filtry na czas i w idealnym stanie.
Filtry o wymiarach standardowych jesteśmy w stanie dostarczyć w ciągu tygodnia. Natomiast filtry o specjalnych wymiarach i parametrach technicznych dostarczamy w ciągu 10 dni roboczych.

Dowiedz się więcej

W jaki sposób używać dysk ISO 16890?

Nowy hotel Hilton-Schiphol

Nowy hotel Hilton-Schiphol: stworzony z myślą o komforcie klientów

Nowy, niezwykle nowoczesny hotel Hilton Amsterdam Airport Schipol został otwarty w grudniu 2016 roku. Hotel oferuje 433 pokoje, kilka apartamentów i pokoi luksusowych. Posiada również 25 sal konferencyjnych, w tym salę balową na 640 osób i największe centrum konferencyjne w Schipol. Hotel, stworzony z myślą o komforcie klientów, musi spełniać szereg standardów marki. Bert Tenthof, główny inżynier w Hilton Amsterdam
Schiphol wyjaśnia: „Standardy marki Hilton to zasady wdrożone przez naszą siedzibę dla wszystkich hoteli Hilton. Chodzi nie tylko o jakość żywności i stan pokoi, ale także o klimat wewnętrzny i oświetlenie. Regularnie sprawdzamy, czy spełniamy te wymagające standardy. Jeżeli chodzi o klimat wewnętrzny, zaawansowany system zarządzania budynkiem steruje włączaniem i regulacją klimatyzacji, oświetlenia i systemów bezpieczeństwa. Wszystko zostało wykonane w taki sposób, aby każdy pobyt w hotelu był jak najprzyjemniejszy.”

Wizja przedsiębiorstwa, które promuje zrównoważony rozwój

Mimo iż priorytetem jest komfort i luksus, hotel dąży do ograniczenia emisji CO2. B. Tenthof wyjaśnia: „Nasze ogrzewanie geotermalne jest jednym z przykładów. Wykorzystujemy energię z wód podziemnych. Aby obliczyć i porównać wpływ hoteli na środowisko, Hilton opracował certyfikowany system ISO-LightStay. System ten mierzy między innymi zużycie gazu, wody i energii elektrycznej, a także efektywność sortowania odpadów. Co miesiąc przesyłamy te dane do siedziby i wykorzystujemy te informacje do dalszej poprawy. Wiąże się to z pewnym wyzwaniem, ponieważ w każdym roku „najbardziej ekologicznego” pracownicy hotelu są nagradzani.”

Nowy filtr powietrza zapewniający zmniejszenie zużycia energii

Oprócz doskonałej obsługi hotel oferuje 4-gwiazdkową jakość powietrza. „Czujemy się odpowiedzialni za dobre samopoczucie naszych klientów i pracowników. Klimat wewnętrzny odgrywa tutaj ważną rolę. Mimo iż spełnimy standardy jakości, zawsze szukaliśmy. Nowe obszary poprawy w ramach rozwoju nowej sieci Hilton. Firma AFPRO Filters przeanalizowała możliwość uzdatniania powietrza i zwróciła naszą uwagę na nowy typ filtra powietrza. Poprawia on jakość powietrza, zmniejszając jednocześnie zużycie energii, a tym samym koszty” – wyjaśnia Bert Tenthof.
Maurice Gijzen, Senior Account Manager w AFPRO Filters, dodaje: „Doradziłem zatem użycie w Hilton Schiphol nowego typu filtra cząstek stałych PM1. Zaletą tego filtra jest niższy opór przepływu powietrza. Dzięki temu wentylator w centrali wentylacyjnej może działać wolniej, co zmniejsza zużycie energii. Instalacja tego filtra pozwala zaoszczędzić do 57% energii! Kolejną zaletą jest poprawa jakości powietrza. ”

Lepszy klimat wewnętrzny przy niższych kosztach

Bert Tenthof podsumowuje: „Właściwa filtracja powietrza ma zasadnicze znaczenie dla zdrowego i przyjemnego klimatu w pomieszczeniach. Nowe filtry zatem wpisują się doskonale w nasze cele redukcji CO2. Jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich”.

B.Tenthof cieszy się ze współpracy z AFPRO Filters: „Firma AFPRO Filters pomogła nam podjąć przemyślane decyzji w kwestii rozwoju nowego hotelu. Nie spodziewałem się niczego innego. Nasza współpraca trwa już od 37 lat i jest bardzo udana. Do tej pory mieliśmy tylko dobre doświadczenia z profesjonalistami z AFPRO Filters, zarówno pod względem jakości produktów, jak i usług. ”

The Edge

Najbardziej zrównoważony budynek w Europie robi dodatkowy krok w kierunku zdrowego powietrza wewnątrz pomieszczeń

Najbardziej zrównoważony biurowiec w Europie znajduje się w dzielnicy Zuidas w Amsterdamie. Biurowiec The Edge uzyskał wynik zrównoważonego rozwoju nie mniejszy niż 98,36% (przyznany przez firmę konsultingową BREEAM-NL) dzięki zastosowaniu inteligentnych innowacji technologicznych. Budynek, opracowany przez firmę OVG-Real Estate, ma powierzchnię 35 000 m2. Został on zbudowany z myślą o efektywnym zużyciu energii i zachowaniu zrównoważonego rozwoju. The Edge zawdzięcz swoją nazwę imponującemu kształtowi z charakterystycznymi ostrymi krawędziami. Rozwiązanie Light-over-Ethernet firmy Philips jest przykładem takiej inteligentnej innowacji technologicznej zastosowanej w biurowcu.

System oferuje pracownikom możliwość dostosowania oświetlenia i jakości powietrza w miejscu pracy za pośrednictwem aplikacji. 30 000 czujników umożliwia wcześniejsze dostosowanie warunków do osobistych preferencji w różnych przestrzeniach, takich jak sale konferencyjne i stanowiska pracy. W połączeniu z wszystkimi rodzajami zrównoważonych rozwiązań, takich jak panele słoneczne, magazynowanie ciepła/chłodu (WKO), silnie izolujących szyb i zbieranie wody deszczowej do spłukiwania toalet, the Edge jest w stanie zużyć o 70% energii mniej niż podobne budynki.

Zdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń

Budynek znajduje się przy ruchliwej autostradzie A10. Joost Verhulsdonck, starszy kierownik techniczny w firmie CBRE: „W tej chwili holenderska agencja ds. rozwoju infrastruktury Rijkswaterstaat jest w pełni zaangażowana w poszerzanie autostrady, co oznacza, że w przyszłości ilość ruchu ogromnie wzrośnie. Dodatkowo wokół budynku trwa wiele działań budowlanych – można sobie wyobrazić, że z tego powodu mamy do czynienia z wysoką koncentracją pyłu w powietrzu. Oczywiście czujemy się odpowiedzialni za dobre samopoczucie osób pracujących w budynku.

Chcąc wnieść znaczący wkład w zdrowie tych osób, jakość powietrza wewnątrz budynku musi być optymalna.” Aby to osiągnąć, partnerska współpraca pomiędzy firmami HOMIJ Technische Installaties i Bosman Bedrijven (współpracujące pod nazwami HBC, HOMIJ Bosman Combinatie) była ściśle związana z instalacją i konserwacją wszystkich systemów elektronicznych począwszy od fazy projektowania.

Wilco Vinke, kierownik serwisu w firmie HOMIJ: „Podczas budowy zaczęliśmy szukać systemu uzdatniania powietrza, który z jednej strony zużywałby jak najmniej energii, a z drugiej zapewniał najwyższą możliwą jakość powietrza. W końcu zdecydowaliśmy się na centrale wentylacyjne wyposażone w regulator częstotliwości. Jednostki te pracują ze zmienną prędkością obrotową, co oznacza, że centrala wentylacyjna dostosowuje się do objętości powietrza z układu sterowania i oporu powietrza na filtrze powietrza. Pomimo faktu, że nowe systemy zostały zbudowane od podstaw z myślą o wydajnej pracy, wciąż poszukujemy ulepszeń, które możemy zastosować wewnątrz budynku – rozbudowa w dziedzinie zrównoważonego rozwoju naprawdę dynamicznie się rozwijała w ciągu ostatnich kilku lat .”

Lepsza jakość powietrza i oszczędności

„Uważamy, że ważne jest, aby nasi najemcy mogli pracować w możliwie najzdrowszym środowisku. Nowe filtry umożliwiają nam dalszą poprawę powietrza wewnątrz budynku i przyczyniają się do dobrego samopoczucia użytkowników. Nowy filtr jest nieco droższy, ale prawdopodobnie zostanie to zrekompensowane w najbliższej przyszłości.” – Joost Verhulsdonck, starszy kierownik techniczny w firmie CBRE.

Firma AFPRO Filters wraz z HOMIJ Bosman Combinatie szukały sposobu na dalszą poprawę jakości powietrza wewnątrz budynku i jednoczesne zmniejszenie zużycia energii. Maurice Gijzen, starszy kierownik ds. kontaktów z klientem w firmie AFPRO Filters: „Zaleciłem wtedy przejście na ePM1-luchtfilter, który jest zgodny z nową, surową normą ISO16890. Zmiana ta zapewnia dalszą poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach o nie mniej niż 25%. Filtr ma również niższy opór początkowy, co oznacza, że monitor w centrali wentylacyjnej nie musi się tak szybko obracać. Oszczędza to energię oraz zmniejsza emisję CO2 ”. Vinke potwierdza: „Budynek ma objętość powietrza około 90 000 m3. Dla pomieszczeń biurowych stosujemy wskaźnik wentylacji 1,95, a dla sal konferencyjnych wynosi on 6. Dzięki temu, że takie objętości powietrza są pompowane do budynku, nawet niewielka poprawa daje duże rezultaty.”

Verhulsdonck: „Uważamy, że ważne jest, aby nasi najemcy mogli pracować w możliwie najzdrowszym środowisku. Nowe filtry umożliwiają nam dalszą poprawę powietrza wewnątrz budynku i przyczyniają się do dobrego samopoczucia użytkowników. Nowy filtr jest nieco droższy, ale prawdopodobnie zostanie to zrekompensowane w najbliższej przyszłości redukcja energii w połączeniu ze zwiększoną żywotnością filtra, zapewniając sporo oszczędności kosztów energii, , robocizny, materiałów i utylizacji ”.

Czy chcesz otrzymać dysk ISO 16890

W celu zachowania zgodności z nowym standardem i biorąc pod uwagę nasze zaangażowanie w poprawę jakości powietrza wewnątrz budynków stworzyliśmy narzędzie, które jest zgodne z wytycznymi EUROVENT. Ten dysk jest dwustronny i pomoże Ci przetłumaczyć klasę filtracji z normy EN 779 na ISO 16890 i sprawdzić minimalną wymaganą wydajność w zależności od sektora przemysłu.

Nie otrzymaliście jeszcze nowego dysku ISO 16890, nie ma na co czekać !! Skontaktujcie się z nami.

Studium przypadku Muzeum : musée des Confluences

Położone u zbiegu rzek Saony i Rodanu Muzeum Confluences opowiada historię ludzkości. Mieści się w nowoczesnym budynku oddanym do użytku w grudniu 2014 roku. Budynek ma powierzchnię 22 000 m2 z czego 5 000 m2 przeznaczonych jest na ekspozycje. W obiekcie o takiej powierzchni wymagana jest dobra jakość powietrza, z jednej strony dla zwiedzających, z drugiej dla pracowników i dla ochrony dzieł sztuki.

Boris Apkarian, kierownik zespołu SPIE odpowiedzialnego za pracekonserwacyjne w Muzeum Confluences tak opisuje swoje zadanie: „Po dpisaliśmy umowę na obsługę techniczną HVAC z muzeum Confluences, co oznacza, że jesteśmy odpowiedzialni za systemy ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, hydrauliki i bezpieczeństwa pożarowego. Krótko mówiąc cała konserwacja budynku jest w naszych rękach. Zadaniem zespołu jest również zarządzanie higrometrią i zapewnienie równowagi wilgotności powietrza, co obejmuje filtrację i uzdatnianie powietrza. ”

Jakość powietrza w pomieszczeniach dla zwiedzających, pracowników i dzieł sztuki

Pan Apkarian, kierownik zespołu odpowiedzialnego za prace konserwacyjne w Muzeum Confluences, jasno przedstawia swój cel w obiekcie: „Zarządzanie jakością powietrza i zapewnienie zdrowego środowiska dla pracowników, zwiedzających oraz dzieł sztuki to główne cele naszych działań. Ze względu na blisko milion zwiedzających rocznie, muzeum Confluences wyposażone zostało w imponującą instalację do obróbki powietrza. Składa się ona z około trzydziestu central wentylacyjnych, których zadaniem jest zapewnienie zdrowego środowiska wewnętrznego.”

 

Musée des confluences

Czy wiesz, że…?

Powietrze, które nas otacza, składa się w 78% z azotu, w 21% z tlenu i w 1% z różnych gazów. Na ten 1% składają się dwutlenek węgla, cząstki, sole,i gazy wytwarzane przez samochody i przemysł.

Pierre Henry Martin, kierownik sprzedaży na południowy wschód w AFPRO Filters dodaje: „Mimo iż ten 1% wydaje się bardzo niewielki, to
małe stężenie gazów jest jednak niebezpieczna dla dzieł. W rzeczywistości gazy działają korozyjnie na dzieła sztuki, powodując ich przedwczesne starzenie, a także żółknięcie i matowienie.”

Ścisłe ograniczenia w zakresie obróbki powietrza W kwestii utrzymania filtracji molekularnej

Pan Apkarian wyjaśnia istniejące ograniczające: „Główne ograniczenie w tym miejscu dotyczy higrometrii, naszym obowiązkiem jest utrzymywanie
temperatury w salach ekspozycyjnych do pewnego progu. Temperatura nie powinna spaść poniżej 20 stopni ani przekroczyć 24 stopni. Musimy zapewnić optymalny przepływ powietrza, aby uniknąć zawilgocenia pomieszczeń i pogorszenia warunków przechowywania, konserwacji i ekspozycji dzieł sztuki. W tych warunkach obróbka powietrza stanowi wyzwanie, ponieważ węgiel aktywny musi działać w różnych środowiskach”.

Nieodpowiednie środowisko może spowodować poważne uszkodzenia dzieł i przedmiotów przechowywanych w muzeum. Pan Apkarian powraca do
kwestii przegląd warunków konserwacji dzieł: „Aby zapewnić właściwą konserwację dzieł, musimy wziąć pod uwagę szereg parametrów: temperaturę, wilgotność, oświetlenie i zanieczyszczenie. Konieczne jest zapewnienie równowagi między temperaturą i poziomem wilgotności w budynku i jest to możliwe dzięki filtracji. Oprócz ochrony dzieł sztuki, należy również zapewnić optymalną jakość powietrza ludziom przebywającym w budynku. ”

Filtracja: Rozwiązanie na rzecz przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza

Niska jakość powietrza i zła regulacja wpływają na jakość dzieł. Miejsce, takie jak muzeum Confluences wymaga stałego monitorowania. Niewłaściwe
nadzorowanie filtra, spadek przepływu powietrza, duża liczba zwiedzających i ekstremalne warunki mogą wpływać na jakość powietrza. Ponieważ
powietrze zewnętrzne zanieczyszcza powietrze w budynku, filtracja powietrza i jego uzdatnianie pozwalają zapobiec ryzyku uszkodzenia dzieł.

Pierre Henry Martin, kierownik sprzedaży na południowy wschód w firmie  AFPRO Filters, podkreśla znaczenie zdrowego powietrza w budynku: „Wraz z SPIE w muzeum Confluences naszym wspólnym celem jest zapewnienie wszystkim komfortu oraz optymalnej jakości powietrza. Filtracja
powietrza pomaga również walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w budynku i zapobiegać wszelkiego typu degradacji. Filtracja odbywa się na różnych poziomach, na początku za pomocą filtrów wstępnych G4, które umożliwiają wyeliminowanie największych cząstek obecnych w powietrzu, a
następnie przy użyciu filtrów F7, które dzięki obecności włókna szklanego zapewniają lepsze wychwytywanie drobnych cząstek.”

Współpraca oparta na wymianie

Pan Apkarian powraca do swoich stosunków z firmą AFPRO Filters: „Muzeum zostało otwarte w 2014 roku i od razu rozpoczęliśmy współpracę z AFPRO Filters. Równolegle współpracujemy z Muzeum Sztuk Pięknych, w którym AFPRO Filters również odpowiada za filtrację powietrza. Zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz, duże natężenie ruchu w muzeum, konserwacja central, ograniczenie przepływu i poziom zanieczyszczenia filtrów sprawiają, że wymagają one regularnej wymiany. „Jestem w stałym kontakcie z Panem Pierre Henry w celu optymalizacji naszych urządzeń
wentylacyjnych.”

Czy znasz symulator filtracji?

Aby pójść dalej, firma AFPRO Filters opracowała inteligentne i innowacyjne narzędzie, które pozwala obliczyć, ile można zaoszczędzić dzięki filtrom AFPRO Filters. Symulator filtracji pozwala oszacować całkowity koszt filtracji (zakup filtrów, konserwacja, koszt energii). Symulator filtracji określa obszary  do poprawy w systemach filtracji pod względem jakości powietrza wewnętrznego i zużycia energii.

Filtracja odgrywa zasadniczą rolę w muzeum. W kwestii muzeum Confluences Pan Apkarian dodaje: „Wymiana filtrów zależy od central wentylacyjnych, z których niektóre mogą mieć wyższe ciśnienie i przepływ powietrza. Na przykład kompaktowe centrale wentylacyjne
mają mniejszą pojemność. Niektóre centrale wentylacyjne pracują okazjonalnie, inne, nowe pracują przez cały czas. Filtry w centralach wentylacyjnych sal ekspozycyjnych są wymieniane 3 do 4 razy w roku, filtry F7 wymieniane są raz w roku. Musieliśmy znaleźć sposób na optymalizację zamówień. Wspólnie z Panem Martin opracowaliśmy tabelę zanieczyszczania, aby ustalić częstotliwości dostaw i ilość filtrów do zamówienia oraz określić maksymalne ciśnienie, aby nie przeciążać filtrów i nie zmniejszać przepływu powietrza.”

Musée des confluences

Quentin Lafont – musée des Confluences

Czy wiesz, że…?

Firma AFPRO Filters oferuje audyty energetyczne, których celem jest zidentyfikowanie obszarów wymagających poprawy pod względem kosztów energii, konserwacji i wskazania zwrotu z inwestycji oraz stworzenia planów postępu. Zachęcamy do kontaktu z naszym kierownikiem sprzedaży w danym regionie, aby przeprowadzić audyt swoich central lub do wysłania wiadomości e-mail na adres: sprzedaz@afprofilters.com

Kilka słów na koniec

Pan Apkarian, zadowolony ze współpracy z AFPRO Filters, oświadcza: „Przybyłem do tego budynku w 2014 roku. Od samego początku mieliśmy zaufanie doi AFPRO Filters, współpracujemy razem w innych miejscach i jestem z tej współpracy bardzo zadowolony. Na co dzień głównym problemem dla sprawnego wykonywania prac jest logistyka. Firma AFPRO Filters jest niezawodna i szybka w działaniu, co gwarantuje nam dostawy produktów. Lubię otrzymywać szybkie rozwiązania, a firma AFPRO Filters jest w stanie szybko i sprawnie spełnić nasze potrzeby. To partner, na którego zawsze możemy liczyć.”

 

Port lotniczy Marsylia

Międzynarodowe lotnisko w Marsylii jest trzecim francuskim portem lotniczym (pomijając Paryż) pod względem natężenia ruchu, obsługującym ponad osiem milionów pasażerów rocznie.

Lotnisko, położone obok stawu Berre, w sektorze o dużym zagęszczeniu przemysłowym i miejskim, znajduje się w samym sercu obszaru wytwarzającego dużo pyłu. Niezbędna okazała się instalacja filtrów powietrza dla uniknięcia zatkania wymienników i utrzymania efektywności
energetycznej instalacji. Mimo iż większość powierzchni obiektu przeznaczona jest na terminale i biura, filtracja powietrza dotyczy szczególnych obszarów, takich jak pomieszczenia komputerowe, falowniki, pomieszczenia techniczne i podstacje. W tym celu lotnisko zostało wyposażone w 85 central wentylacyjnych i prawie 400 konwektorów wentylatorowych, do których należy dodać szereg izolowanych filtrów powietrza.

Punkt widzenia Pana Régisa Rambert, szefa zespołu warsztatu konserwacji i klimatyzacji na lotnisku, który opisuje swoją rolę w zarządzaniu filtracją powietrza:

Zadaniem warsztatu jest zapewnienie sprawnego działania i konserwacji wszystkich urządzeń do produkcji ciepła (klimatyzacja, ogrzewanie i zarządzanie czynnikami). Nasz zespół składa się z ośmiu osób. Wykonujemy wszelkie naprawy dla działu konserwacji dyrekcji technicznej, liczącego 130 osób. Filtry wymieniane są w określonych sezonach (przed latem i przed zimą). Pracujemy także z czujnikami, które sygnalizują konieczność wymiany po przekroczeniu pewnego progu. W tej chwili nie mamy żadnych ograniczeń sanitarnych w zakresie filtracji powietrza wewnątrz budynków. Wraz z planowaną rozbudową lotniska w nadchodzących latach pojawi się pytanie o zapewnienie jakości powietrza w obiekcie. Filtracja powietrza jest zatem tematem, nad którym nie zakończyliśmy pracować.

Jeune couple de passagers loisir

Dlaczego AFPRO Filters?

Przy wyborze dostawcy filtrów zwracaliśmy uwagę na charakterystykę energetyczną oferowanych produktów. Przy takich samych produktach braliśmy pod uwagę najmniejsze zużycie energii. Firma AFPRO Filters zleciła analizę przypadku technicznego z przedstawieniem kosztów użytkowania swoich produktów w całym cyklu życia, co okazało się bardzo pomocne. Doceniliśmy inne szczegóły, takie jak np. obecność uchwytów na opakowaniach produktów. Niby nieistotne, jednak przy wielu koniecznych manipulacjach robi to różnicę. Uwzględnienie naszych ograniczeń w zakresie składowania
i dostosowanie częstotliwości dostaw, były dla nas prawdziwym plusem. Utrzymujemy dobre stosunki z AFPRO Filters. Kierownik sprzedaży regularnie przyjeżdża, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Punkt widzenia Michaela LEPICHON (Office Manager w AFPro Filters), który obsługiwał zamówienie publiczne portu lotniczego w Marsylii:

W ramach każdego przetargu w sektorze publicznym analizujemy szereg dokumentów dostarczonych nam przez klienta: specyfikacje techniczne, warunki administracyjne i wykaz cen jednostkowych. Po analizie ofert każdy oferent otrzymuje ocenę techniczną, ocenę cen, a czasem ocenę zaangażowania firmy w ochronę środowiska. W 90% przypadków ostateczna decyzja klienta zależy od oceny cen. W naszym podejściu do zamówień publicznych staramy się, w miarę możliwości, skupić nasze wysiłki na ulepszaniu urządzeń, które już są zamontowane u klienta. Gdy otrzymaliśmy informację o przetargu od lotniska w Marsylii, oprócz odpowiedzi na zwyczajowe pytania, opracowaliśmy audyt optymalizacji już istniejącej instalacji.
Mimo iż takie badanie nie zostało nam zlecone na tym etapie przetargu, uznaliśmy za istotne przedstawienie analizy wpływu finansowego, energetycznego i środowiskowego ich obecnej instalacji. Przedstawiliśmy dwie dodatkowe propozycje z dwoma obszarami do poprawy: pierwsza oparta na efektywności (instalacja filtrów o większej powierzchni filtracji, z mniejszą częstotliwością wymiany), druga oparta na oszczędzaniu energii. Wszystkie urządzenia elektryczne mają obecnie klasę energetyczną (A+, A, B itd..). Nasze filtry posiadają również tego typu etykietę. Proponowane
przez nas energooszczędne filtry są nieco droższe, ale bardziej opłacalne z upływem czasu pod względem zużycia energii elektrycznej. To rozwiązanie zostało zresztą przyjęte przez klienta.

Ponadto Jérémy Potvin, kierownik sprzedaży w sektorze PACA podkreśla: „Nie jesteśmy tylko dostawcami filtrów, bez względu na ich efektywność. Firma FAPRO Filters dąży do zaproponowania najbardziej skutecznych rozwiązań w zakresie filtracji powietrza, gwarantujących możliwie najlepszą jakość powietrza. Jeżeli pozwala to również klientowi obniżyć zużycie energii elektrycznej i zmniejszyć ślad węglowy, wszyscy wygrywają.”
Audyt został szczególnie doceniony przez klienta, który uznał go za jasny i precyzyjny. Pan Rambert powiedziałnam później, że ten audyt stanowił różnicę w porównaniu z innymi otrzymanymi dokumentami i że oferta została wybrana częściowo właśnie dzięki niemu.

W przypadku tej oferty staraliśmy się również uwzględnić znaczne ograniczenie logistyczne: ograniczoną powierzchnię magazynową w infrastrukturze lotniska. Wiązało się to ze składaniem częstszych zamówień w krótszych odstępach czasu zamiast zleceń rozłożonych w czasie, ale wymagających większej ilości miejsca do składowania.

Czy wiesz, że …?

Firma AFRPRO Filters stworzyła aplikację do symulacji filtracji na tablecie. Pozwala to firmie wykonać wirtualną wizualizację istniejącej instalacji po jej optymalizacji. Klient może zatem zmienić konfigurację swojej instalacji i od razu sprawdzić wpływ na przepływ powietrza, koszt zakupu i koszt wymiany filtrów. To narzędzie nie zastępuje szczegółowego audytu, ale pozwala wykonać pierwsze wizualne i natychmiastowe podejście.

 

PrzemysŁ farmaceutyczwy

WYPEŁNIJ FORMULARZ, ABY OTRZYMAĆ INFOGRAFIKĘ NA SWOJĄ SKRZYNKĘ POCZTOWĄ

Filtracja powietrza w jednostkach opieki zdrowotnej

Wypełnij formularz, aby otrzymać infografikę na swoją skrzynkę pocztową

SYNDROM CHOREGO BUDYNKU, A WPŁYW NOWEJ NORMY ISO 16890 NA FILTRACJĘ POWIETRZA WEWNĄTRZ BUDYNKÓW

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym ile czasu przecięty mieszkaniec Polski spędza ciągu całego swojego życia wewnątrz budynku? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule oraz dowiesz się między innymi:

  • Co oznacza „syndrom chorego budynku”?
  • O jakich budynkach mowa?
  • Czym są „nieodpowiednie pomieszczenia”?
  • Jakie są przyczyny złych parametrów fizycznych powietrza?
  • Jakie są objawy i w następstwie dolegliwości zdrowotne?
  • Jakie są skutki?
  • Jak temu przeciwdziałać?

Czym tak naprawdę jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku (ang. sick building syndrome) to zagrożenia zdrowia związane z pracą i pobytem w nieodpowiednich pomieszczeniach zamkniętych. Pojęcie to powstało na skutek zaobserwowanych u niektórych pracowników biurowych trudnych do wyjaśnienia objawów chorobowych, które w dużej mierze ustępowały po opuszczeniu przez nich miejsca pracy.

Jeżeli mówimy o budynku to warto zastanowić się o jakich miejscach mowa? Czy są to biurowce? Apartamentowce? Czy może jeszcze zupełnie coś innego?

Drogi czytelniku gdy mówimy o budynkach mamy na myśli wszystkie budynki, czyli te które już zostały wymienione, jak również szpitale gdzie przebywają chorzy i odwiedzający; przedszkola, szkoły i uczelnie, gdzie przebywają nasze dzieci, jak również muzea, hotele, siłownie fitness i terminale lotniska. Teraz pomyśl w ilu takich budynkach byłeś wczoraj, w minionym tygodniu i w minionych 2 miesiącach? Czy są wśród nich miejsca gdzie jesteś codziennie i spędzasz tam większość swojego czasu? Tak, właśnie, najnowsze badania wskazują na to, że przeciętny człowiek w swoim życiu średnio 90% swojego czasu spędza w budynkach, bądź pomieszczeniach zamkniętych. Od 2010 roku liczba ta wzrosła z 80% do 90% i jest to ściśle związane z postępem w zakresie technologii.

Podczas przebywania w budynku o nieodpowiednich parametrach fizycznych możemy odczuwać dyskomfort psychiczny i dolegliwości fizyczne. Elementy, składające się na wywoływanie uczucia dyskomfortu to głównie zła jakość powietrza, ale również wilgotność, temperatura, zagrzybienie, zbyt wysoki poziom metali ciężkich w powietrzu, jak również hałas, złe oświetlenie czy wibracje.

Czynniki mające wpływ na parametry fizyczne są różne i charakteryzuję się sezonowością. Mogą być to zanieczyszczenia chemiczne wewnętrzne emitowane przez materiały budowlane; jak również chemiczne zanieczyszczenia zewnętrzne dostające się do budynku wraz z cyrkulacją powietrza, takie jak spaliny samochodów i samolotów. Zarazem wyróżniamy zanieczyszczenia biologiczne, takie jak pyłki roślin, na które wielu z nas ma alergię.

Wszystkie te źródła zanieczyszczeń przedostające się do wnętrza budynku powodują że użytkownicy tych budynków często skarżą się na takie objawy somatyczne jak bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, suchy kaszel, przesuszenie i łuszczenie skóry, zawroty głowy i mdłości, trudności z koncentracją, zmęczenie i nadwrażliwość na zapachy.

Występowanie tych objawów jest ściśle związane z brakiem odpowiednich paramentów powietrza znajdującego się wewnątrz budynku dlatego też nowa norma ISO 16890 dotycząca filtracji powietrza wprowadza diametralną zmianę.

Nowa norma weszła w życie z początkiem bieżącego roku i do 2018 roku zastąpi istniejące przepisy prawne dotyczące filtracji powietrza EN779: 2012.

Kolejne pytanie jakie nam się nasuwa to: “Co to zonacza?”

Nowa norma ISO 16890 skupia się na ochronie człowieka przed najmniejszymi szkodliwymi cząsteczkami pyłu zawieszonego* o wielkości mniejszej niż PM 1.0. Oznacza to, że zarówno filtry powietrza jak i wymogi dotyczące urządzeń wentylacji powietrza się zmienią. Będzie to zmiana na korzyść dla zdrowia jednostki ludzkiej.

Aby otrzymać więcej informacji na temat nowej normy z zakresu filtracji powietrza zapraszamy do przeczytania artykułu: „Zagrożenia powstające w wyniku dużego stężenie pyłu, a regulacje prawne ISO 16890”  czytaj dalej

Zapraszamy również do obejrzenia filmu pt. „W jaki sposób mierzymy stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu?”  obejrzyj tutaj

Oraz do kontaktu z nami sprzedaz@afprofilters.com , z miłą chęcią przybliżymy Państwu treść nowej normy ISO 16890 oraz jej wpływ na całą tematykę z zakresu filtracji powietrza.

Celem tej publikacji jest ukazanie znaczenia odpowiedniej jakości powietrza w budynkach takich jak szpitale, szkoły, biurowce i budynki mieszkalne.

pył zawieszony – „pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząsteczki te zawierają różne składniki jak np.: siarkę, związki organiczne (np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, natomiast pył drobny PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm2-5.”Tekst powstał w oparciu o:

– najnowsze badania przeprowadzone w naszym laboratorium w którym testowane są filtry powietrza zgodnie z normą ISO 16890

– materiały udostępnione przez National Safety Council – jest to amerykańska organizacja powołaną do ochrony i promocji zdrowia

– informacje opracowane przez Katedrę Epidemiologii Medycyny Zapobiegawczej UJ CM i opublikowane na stronie http://smog.imgw.pl/content/health

KOMUNIKAT PRASOWY: AFPRO Filters uruchamia nową platformę testową zgodną z ISO16890

Alkmaar, Holandia – Luty 2017

Firma AFPRO Filters, producent energooszczędnych filtrów powietrza, uruchomiła w swoim laboratorium w Alkmaar nową platformę służącą do wykonywania testów w oparciu o ISO 16890. Jest to pierwsze takie urządzenie w Holandii. Ten nowy system testowania filtrów powietrza został zaprojektowany zgodnie z ISO16890, nową globalną normą, która zastępuje EN 779:2012 oraz ASHREAE 52.2-2008.

Norma ISO 16890 skupia się na skuteczności filtracji w odniesieniu do rozmiaru cząstek stałych (PM), dlatego jest o wiele bardziej realistycznym kryterium niż teoretyczna norma EN779:2012. Spełnia to zapotrzebowanie rynku na bardziej przejrzysty sposób oceny filtrów powietrza.

Joost Verlaan, Vice President AFPRO Filters: “Ochrona człowieka przed pyłem zawieszonym jest częścią strategii naszej firmy. Wprowadzenie nowej normy ISO 16890 wspiera nasze działania w tym zakresie. Nowa platforma testowa ISO 16890 pozwoli nam przetestować wszystkie nasze filtry powietrza zgodnie z nowym standardem i jest ogromnym krokiem naprzód dla naszego działu ds. badań i rozwoju.”

Onno Kooijman, Head of R&D w AFPRO Filters: “W nowej platformie testowej próbki filtra można łatwo zainstalować w obrotowych i ruchomych sekcjach kanałów. Upewnimy się, że wszystkie nasze filtry spełniają ścisłą normę ISO16890. Nasz sprzęt testowy w nadchodzącym okresie będzie bardzo zajęty!

O AFPRO Filters

AFPRO Filters  oferuje swoim klientom najlepszą jakość powietrza. Poprzez energooszczędne filtry chronimy ludzi oraz środowisko przed zanieczyszczeniami, które znajdują się w powietrzu. Od początku istnienia firmy, czyli od 1979 roku, pełni ona wiodącą rolę na międzynarodowym rynku filtracji powietrza. Energooszczędne filtry powietrza, które chronią przed drobnym pyłem zawieszonym w powietrzu, są dostępne na całym świecie za pośrednictwem biur sprzedaży oraz szeroko rozbudowanej sieci dealerów.

Poza wysokiej jakości filtrami powietrza firma AFPRO Filters charakteryzuje się również bardzo dobrym systemem logistycznym oraz najwyższym poziomem obsługi klienta. Posiadamy długoletnie doświadczenie w produkcji specjalistycznych filtrów dostosowanych do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Clean air. Our care.

Zagrożenia powstające w wyniku dużego stężenia pyłu, a regulacje prawne ISO 16890

Rok 2017 można śmiało określić Rokiem Smogu. Jak nigdy wcześniej, media poświęcają dużo uwagi rosnącemu poziomowi zanieczyszczeń we wdychanym przez ludzi powietrzu. Jakość powietrza w Polsce nie uległa drastycznej zmianie – wzrosło zainteresowanie tym tematem. Coraz częściej zastanawiamy się po porostu, czym oddychamy i jaki to ma wpływ na nasz organizm.

Wpływ pyłu zawieszonego na organizm człowieka

Opinia publiczna jest coraz bardziej świadoma w kwestii tzw. smogu. Coraz więcej osób szuka informacji, czym jest pył zawieszony o stężeniu PM0,1, PM1, PM2,5 i PM10 oraz w jaki sposób można się przed nim chronić. Poniżej oraz na rys. wyjaśniono i zobrazowano, czym są poszczególne cząsteczki i jaki mają wpływ na zdrowie człowieka.

Wniosek jest prosty: im mniejszy rozmiar cząsteczki PM, tym bardziej jest ona niebiezpieczna dla ludzi. Opisywany problem ma wymiar nie tylko indywidualny, ale również społeczny. Wysokie stężenie PM w powietrzu wpływa negatywnie na rozmaite obszary naszego życia. Poniżej podano zaledwie kilka przykładów.

Szpitale – wymagania odnośnie stężenia PM w budynkach tego typu różnią się w zależności od pomieszczenia. W przypadku sali operacyjnej dopuszczalne normy są oczywiście dużo bardziej restrykcyjne niż dla np. szpitalnego korytarza.

Szkoły – uczniowie przebywający godzinami w budynku powinni być bardzo dobrze chronieni przed wysokim stężeniem pyłu. W szczególności dotyczy to jego najmiejszych cząsteczek, które mogą mieć realny wpływ na poziom efektywności umysłowej.

Muzea – obiekty tego typu są dużym wyzwaniem. Ochroną powinni zostać objęci zarówno odwiedzający, jak i dzieła sztuki znajdujące się w budynku. Kosztowne, często bezcenne eksponaty są bardzo narażone na wpływ substancji chemicznych o właściwościach kwasowych. Poważnym uszkodzeniom mogą ulegać m.in. takie materiały, jak wełna, jedwab, pergamin, papier czy marmur.

Wśród pozostałych branż o zwiększonym ryzyku wyróżnić można również m.in. przemysł farmaceutyczny, spożywczy i mikroelektroniczny.

Czym charakteryzuje się dobry filtr powietrza?

Ponieważ doskonała filtracja powietrza odgrywa ważną rolę niemal we wszystkich branżach, dobranie odpowiedniego, dobrego jakościowo filtru powietrza jest nie lada wyzwaniem zarówno dla projektantów instalacji wentylacyjnych, jak i dla samych producentów filtrów powietrza. Każda lokalizacja ma swoją specyfikę.

Dobry filtr powietrza powinien chronić m.im.:

  1. osoby przebywające w budynku,
  2. procesy – w szpitalach, zakładach przemysłowych itp.,
  3. urządzenia wentylacyjne – zapewniać niski poziom zużycia energii elektrycznej i ochronę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Nowa norma ISO 16890 a klasyfikacja filtrów powietrza

ISO 16890 będzie nową globalną normą dotyczącą testowania i klasyfikacji filtrów powietrza. Została opublikowana pod koniec 2016 roku i w ciągu 18 miesięcy ma zastąpić istniejącą normę EN 779:2012. Będzie to z pewnością duża zmiana w sposobie ewaluacji filtrów powietrza.

Wraz z wprowadzeniem nowej normy, rzeczywiste warunki pracy filtrów będą oceniane na podstawie ich efektywności. W normie EN 779:2012 pod uwagę brana była jedynie wielkość cząstek 0,4 µm. Obecnie, w celu określenia przynależności filtra powietrza do grupy PM1, PM2,5 lub PM10, analizowane będą cząstki stałe o wielkości od 0,3 do 10 µm. Filtr powietrza zostanie zaklasyfikowany do grupy ePM1 lub którejkolwiek z pozostałych grup, jeżeli jego minimalna wydajność wynosi 50% i jest stopniowo zaokrąglana do 5%.

Na przykład filtr powietrza o wydajności 66% zostanie zaokrąglony do przedziału 65%, będzie więc zaklasyfikowany do grupy ePM1 (gdzie „e” oznacza efficiency – wydajność).

Aktualną klasyfikację filtrów podano w tabeli.

Energooszczędny filtr powietrza

W jaki sposób można zapewnić najlepszą jakość powietrza, żeby wszystkie urządzenia działały bezproblemowo, a przy okazji możliwe było obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej? Z pomocą przychodzi oferta firmy AFPRO Filters.

Jak wcześniej wyjaśniono, jakość filtra jest klasyfikowana pod względem skuteczności (czyt. wydajności) oraz ilości zużycia energii elektrycznej. Parametry te są regulowane prawnie. Stowarzyszenie Eurovent prowadzi szczegółowe badania w tym zakresie i na ich podstawie przydzielane są filtrom certyfikaty i klasy, od A+ do E. Filtry AFPRO posiadają certyfikat Euroventu w klasie A+ potwierdzający ich wysoką energooszczędność. Zapewniają więc nie tylko zdrowie, ale również zdroworozsądkowe podejście do kosztów użytkowania.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można stronach www.eurovent-certification. com oraz www.afprofilters.com.

Agata Zakrzewska

Marketing & Sales Specialist

 

Artykuł powstał w oparciu o:

– regulacje prawne zawarte w dotychczasowej normie ISO EN779:2012 i nowej normie ISO 16890;

– informacje zawarte na stronie Eurovent;

– wyniki współpracy z klientami AFPRO Filters z takich branż, jak: szkoły, szpitale, kliniki, muzea, bazy danych, przemysł farmaceutyczny, przetwórstwo pokarmów i przemysł mikroelektroniczny.

Wszystkie wartości, opisy, odnośniki i dane techniczne zawarte w tekście podane zostały w formie przykładu.

 

W jaki sposób mierzymy stężenie pyłu zawieszonego?

 

Czym jest Filtr HEPA Akademia AFPRO Filters

W tym krótkim filmie z serii Akademia AFPRO wyjaśnimy Wam czym jest Filtr HEPA

Czym jest Filtr Kieszeniowy F7 Akademia AFPRO Filters

W tym krótkim filmie z serii Akademia AFPRO wyjaśnimy Wam czym jest Filtr Kieszeniowy!